Соичи Ногучи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Соичи Ногучиjапонски астронаут. Неговиот прв лет во вселената беше мисијата STS-114 (26 јули 2005), кога тој беше специјалист на мисија на бродот за првата мисија на НАСА по катастрофата Колумбија. Последен пат бил во вселената како дел од екипажот Соуса TMA-17 и Експедиција 22 до Меѓународната вселенска станица; тие се вратиле на Земјата 2 јуни 2010 година. Ногучи бил петти јапонски астронаут кој бил пренесен во просторот и четврт што полетал на спејс шатлот.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во 1965 година во Јакохама (Јапонија). Бил сертифициран инструктор на летови, како CFII и МЕИ. Тој бил извидник.[1][2][3] тој  бил оженет и имал три деца.[4] Неговото хоби било кошаркаскијање и планинарење.[5]

Образование[уреди | уреди извор]

Го завршил средното училиште, „Чигасаки-Хакуро“ во Чигасаки во 1984 година, а потоа студирал на Универзитетот во Токио, каде завршил во 1989 година, а потоа бил кандидат во аерокосмичка безбедност.[6]

Инженерска кариера [уреди | уреди извор]

Негова прва прошетка во вселената

Астронаутска кариера[уреди | уреди извор]

Бил избран како кандидат за астронаут во Јапонската национална Агенција за простор и развој во јуни 1996 година. Во август 1996 година, се пријавил во НАСА. Бил астронаут за обука. Бил квалификуван како специјалист за мисија по две години, и добил обука за рускиот просторен систем во самиот космонаут тренинг Центарот, Јуриј Гагарин, 1998. Ангажиран бил за техничка поддршка на Јапонски експеримент модул на Меѓународната вселенска станица, а потоа од април 2001 година. — помеѓу екипажот на STS-114 како специјалист на мисија.

Тој летал во MСС на мисијата Soyuz TMA-17, 20 декември 2009 година. Работел како примерен член на екипата, односно, бил инженер на летот за експедицијата 22 и експедицијата 23. Додека тој бил во вселената, направил многу слики на Земјата , кои ги споделил со светот преку Твитер. Тој се вратил на Земјата на 2 јуни 2010 година. 

Наводи [уреди | уреди извор]

  1. Nevills, Amiko (31 март 2005). „STS-114 Mission Specialist Soichi Noguchi: Teaming up to Return to Flight, Scout's Honor“. NASA. Архивирано од изворникот на 2017-06-08. Посетено на 22 август 2017.
  2. „General Mission Debriefing by Astronaut Soichi Noguchi“. 1 октомври 2005. Посетено на 22 август 2017.
  3. „Preflight Interview: Soichi Noguchi“. NASA. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 22 август 2017.
  4. Asaravala, Amit (8 јули 2005). „The Crew of Flight STS-114“. Посетено на 22 август 2017.
  5. „Biographies of International Astronauts-Noguchi Soichi Japan“. 30 декември 2007. Посетено на 22 август 2017.
  6. „Astronaut Bio: Soichi Noguchi (5/2008)“. NASA.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]