Симеон Нов Богослов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Симeoн Нов Богослов
Роден(а) 949, Галатија
Починал(а) 12 март 1022, Палуктион
Почитуван(а) во православие, римокатолицизам
Канонизација pre-congregation
Слава 12 март

Симеон Нов Богослов (949-1022) - еден од трите светители во Православната црква кој е наречен Богослов (заедно со свети Јован Богослов и свети Григориј Назијанзин). Симeoн е роден во Галатија, а своето образование го добил во Цариград. Бил игумен во манастирот на св. Мам. Неговиот спомен се слави на 25 март (12 март ст.ст.) од едни, и 25 октомври од други помесни Цркви; причината за оваа разлика е што во првиот случај, прославувањето на неговиот спомен влегува во периодот на Велигденскиот пост[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 104