Силенто

Координати: 40°17′24″N 15°28′34″E / 40.290° СГШ; 15.476° ИГД / 40.290; 15.476
Од Википедија — слободната енциклопедија
Силенто
светско наследство на УНЕСКО
Брегот на Силенто во близина на градот Marina di Camerota
МестоПровинција Салерно, Кампанија, Италија
Дел одНационален парк „Силенто“ и „Вало ди Дајано“ со археолошките места Паестум и Велија, и Certosa di Padula
Критериумкултурно: (iii)(iv)
Навод842
Запис1998 (XXII заседание)
Координати40°17′24″N 15°28′34″E / 40.290° СГШ; 15.476° ИГД / 40.290; 15.476
Национален парк во близина на Каналонга

Силенто е италијански географски регион во Кампанија, во централниот и јужниот дел на провинцијата Салерно и важна туристичка област на јужна Италија.

Силенто е познат како еден од центрите на средоземна исхрана.

Географија[уреди | уреди извор]

Брегот на Силенто се наоѓа на Тиренското Море, се протега од Паестум до Заливот Поликастро, во близина на градот Сапри. Повеќето од туристичките дестинации на крајбрежјето се фразиони (села) на комуни чии седишта се на копно, примери како: Санта Марија ди Кастелабат, Акиароли, Велија, Палинуро, Марина ди Камерота, Скарио и Поликастро Бусентино.

Внатрешните граници се планините Албурни и Вало ди Диано, понекогаш сметани за дел од килентскиот географски регион, кој го има во Сала Консилина најголемиот центар. Најважните градови во оваа област се Вало дела Луканија (во средина), Сапри и Агрополи: ова е најголемиот град Силенто и главното пристаниште. Поголемиот дел од оваа област е вклучена во „Националниот парк Силенто и Вало ди Диано“.

Комуни во внатрешноста[уреди | уреди извор]

 • Агрополи
 • Капачо
 • Кампора
 • Каприоли
 • Центола
 • Фелито
 • Лаурино
 • Монте Цицерале
 • Монтефорте Силенто
 • Моригерати
 • Олиастро
 • Отати
 • Палинуро
 • Пијаџин
 • Писиотта
 • Прињано Силенто
 • Рутино
 • Сако
 • Сапри
 • Стио
 • Торчиара
 • Торторела

Историја[уреди | уреди извор]

Грчки колонии[уреди | уреди извор]

Регионот е преполн со старогрчка митологија и легенди, како во имињата на некои градови, што е видливо и во остатоците од колониите Велија (античка Елеа) и Паестум (античка Посејдонија). Велија исто така беше седиште на „ Елеатика “, училиште на претсократски филозофи како Парменид, Зенон од Елеа и Мелис од Самос.

Силенто доаѓа со латинскиот збор Cis Alentum, што значи „Од оваа страна на Аленто “.

Шеста покраина ,,Кампанија"[уреди | уреди извор]

Во 90-тите години било предложено да се направи Силенто нова провинција на Кампанија.[1] Овој предлог никогаш не бил близу до имплементација, особено бидејќи постоела тешкотија да се избере административен центар. Четворицата кандидати биле Вало дела Луканија (во најцентралната позиција), Агрополи (најголемиот град, сместен на север), Сала Консилина (најнаселениот град Вало ди Диано) и Сапри (во центарот на јужниот дел на Силенто, со најважната железничка станица). Друг понов предлог било да се пресели Силенто од Кампанија во Базиликата, како трета покраина заедно со постојните провинции Потенца и Матера.

Национален парк[уреди | уреди извор]

На голем дел од територијата на Силенто и Вало ди Дајано, во 1991 година бил воспоставен национален парк, за подобро споделување на најдобро чуваната тајна на Италија во светот и за поттикнување на висококвалитетен туризам. Во 1998 година, паркот станал светско наследство на УНЕСКО.

Крајбрежје[уреди | уреди извор]

Килентанскиот брег, или Костиера Силентана на италијански јазик, е дел од крајбрежјето сместено во заливите Салерно и Поликастро, кое се протега во 16 општини, од Капачо-Паестум на северозапад до Сапри на југоисток.

Јазик[уреди | уреди извор]

Силенто бил дел од античка Луканија, а неговиот јазик е под влијание на Луканскиот. На северот на Силенто, дијалектот е под повеќе влијание на наполитанскиот јазик, но на југот има многу сличности со сицилијанскиот.

Силенто ДОЦ[уреди | уреди извор]

Италијанското вино, црвено, бело и розово, под називот Силенто ДОЦ доаѓа од оваа област. Грозјето наменето за производот ДОЦ мора да се бере до максимален принос од 12 тони / хектар со готови црвени вина ферментирани на минимално ниво на алкохол од 11,5%, а белките и розите се ферментирани до 11%.[2]

Вината Црвен Силенто се мешавина од 60-70% Аглијанико, 15-20% од Пиедиросо и / или Примитиво, 10-20% Барбера и до 10% од другите локални сорти на црвено грозје. Белите се мешавина од 60-65% Фиано, 20-30% Требиано, 10-15% Греко и / или Малвасија бјанка со до 10% други локални бели сорти. Розите се мешавини од 70-80% Сангиовезе, 10-15% од Пиедиросо и / или Примитиво и до 10% од другите локални сорти на црвено грозје. Исто така, може да се произведе посебен сортен Аглианико под ЦИЛЕНТО ДОЦ под услов барем 85% од виното да е Аглијанико со Примитиво и / или Пиедиросо да им биде дозволено да го пополнат остатокот и виното да старее најмалку една година пред да се ослободи.[2]

Фотогалерија[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

 • Маурицио Тортора: Килиенту миа . Едизионе дел Делфино, 1977 година, Неапол
 • Useузепе Валоне: Дизионарието етимологико дел басо Силенто . Едиторе УПЦ, 2004 година
 • Пјетро Роси: Ieri e oggi 1955-2005. Поези во цилентано . Grafiche Erredue, 2005 година
 • Барбара Шофер: Лимончело мит Меерблик. Unterwegs an der Amalfiküste und im Cilento . Пикус, 2007 година,ISBN 978-3-85452-924-8
 • Peter Amann: Cilento aktiv mit Costa di Maratea - Aktivurlaub im ursprünglichen Süditalien . Манкау, 2007 година,ISBN 3-938396-08-3
 • Питер Аман: Голф фон Наапел, Кампаниен, Силенто . Reise Know-How, 2006,ISBN 3-8317-1526-2
 • Барбара Поџи: La Cucina Cilentana - Köstlichkeiten aus der Cilento-Küche . Манкау, 2006 година,ISBN 3-938396-02-4
 • Лучано Пигнатаро: Ле рикет дел Силенто . Ед. Ипогрифо, 2007 годинаISBN 978-88-88986-43-2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (италијански) Information about the new province
 2. 2,0 2,1 P. Saunders Wine Label Language pg 139 Firefly Books 2004 ISBN 1-55297-720-X Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Saunders“ е зададен повеќепати со различна содржина.