Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон
Saint-Remy-en-Bouzemont- Saint-Genest-et-Isson
Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон is located in Франција
Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон
Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон
Местоположба во регионот Шампања-Ардени
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist|270px|Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist]]
Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон
Координати: 48°37′50″ N; 4°38′48″ E / 48.6305555556° СГШ; 4.64666666667° ИГД / 48.6305555556; 4.64666666667Координати: 48°37′50″ N; 4°38′48″ E / 48.6305555556° СГШ; 4.64666666667° ИГД / 48.6305555556; 4.64666666667
ЗемјаФранција
РегионШампања-Адрени
ДепартманМарна
ОкругВитри-ле-Франсоа
КантонСен-Реми-ан-Бузмон-
Сен-Жене-е-Исон
Општ. заедницаБокаж Шампеноа
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Жерар Жирарден
Површина121,85 км2 (844 ми2)
Население (1999)2592
 • Густина0,27/км2 (0,70/ми2)
INSEE/Пошт. бр.51513 / 51290
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон (фр. Saint-Remy-en-Bouzemont-Saint-Genest-et-Isson) — општина во департманот Марна североисточна Франција. Во подрачјето има два кантона: Сен-Реми-ан-Бузмон и Сен-Жене-е-Исон.

Ова е една од трите општини во Франција со најдолго име (38 букви на француски). Другите две се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]