Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон
Црквата во Сен-Жермен-де-Талванд-ла-Ланд-Вомон
Црквата во Сен-Жермен-де-Талванд-ла-Ланд-Вомон
Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон is located in Франција
Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон
Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон
Местоположба во регионот Долна Нормандија
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Basse-Normandie" does not exist|270px|Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Basse-Normandie" does not exist]]
Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон
Координати: 48°48′05″ N; 0°54′04″ W / 48.8013888889° СГШ; 0.901111111111° ЗГД / 48.8013888889; -0.901111111111Координати: 48°48′05″ N; 0°54′04″ W / 48.8013888889° СГШ; 0.901111111111° ЗГД / 48.8013888889; -0.901111111111
ЗемјаФранција
РегионДолна Нормандија
ДепартманКалвадос
ОкругВир
КантонВир
Општ. заедницаВир
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Марк Андре-Сабатер
Површина141,89 км2 (1,617 ми2)
Население (1999)21.731
 • Густина0,41/км2 (1,1/ми2)
INSEE/Пошт. бр.14584 / 14500
Надм. висина125 м
(прос. 200 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сен Жермен де Талванд ла Ланд Вомон (фр. Saint-Germain-de-Tallevende-la-Lande-Vaumont) — општина во депарманот Калвадос (регион Долна Нормандија), северна Франција.

Ова е една од трите општини во Франција со најдолго име (38 букви на француски). Другите две се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]