Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сен-Реми-ан-Бузмон-Сен-Жене-е-Исон)
Прејди на: содржини, барај

Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон
Saint-Remy-en-Bouzemont- Saint-Genest-et-Isson

Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон се наоѓа во Франција
Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон
Управа
Земја Франција
Регион Шампања-Ардени
Департман Марна
Округ Витри-ле-Франсоа
Кантон Сен-Реми-ан-Бузмон-
Сен-Жене-е-Исон
Општ. заедница Бокаж Шампеноа
Градоначалник Жерар Жирарден
(2001–2008)
Статистики
Надм. вис. 110 м
Површина1 21,85 км²
Население2 592 жит.  (1999)
 - Густина 27 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 51513/ 51290
1 Податоци од Катастарот на Франција. Не се вбројуваат езера, бари, ледници и речни утоки поголеми од 1 км².
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Сен Реми ан Бузмон Сен Жене е Исон (фр. Saint-Remy-en-Bouzemont-Saint-Genest-et-Isson) е општина во департманот Марна североисточна Франција. Во подрачјето има два кантона: Сен-Реми-ан-Бузмон и Сен-Жене-е-Исон.

Ова е една од трите општини во Франција со најдолго име (38 букви на француски). Другите две се:


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]