Сектор за внатрешни работи – Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сектор за внатрешни работи Струмица
Coat of arms of the Macedonian Police.png
Амблем на министерството
SVR2.jpg
Податоци за органот
Надлежност Југоисточен Регион
Седиште Струмица, Југоисточен Регион Македонија Македонија
Раководители Танчо Пројковски[1]
(Началник)
Хризантема Рендевска
(Портпарол)

Сектор за внатрешни работи – Струмица (скратено СВР Струмица, порано Управа за внатрешни работи - Струмица, УВР - Струмица) — организациска единица на Министерство за внатрешни работи во Југоисточниот Регион со седиште во градот Струмица. Секторот покрива област од 2.739 квадратни километри односно 11 проценти од републиката, а се грижи за вкупно 171,416 жители (2002). Четири станици и три полициски канцеларии работат на територијата на СВР Струмица.

Општина Вид Командир
Богданци Coat of arms of Bogdanci Municipality.svg полициска канцеларија
Валандово Coat of arms of Valandovo Municipality.svg полициска станица од општа надлежност Трајчо Стоилов
Гевгелија Coat of arms of Gevgelija Municipality.svg полициска станица од општа надлежност Илија Делев
Дојран Coat of arms of Dojran Municipality.svg полициска канцеларија
Ново Село Coat of arms of Novo Selo Municipality (2014).svg полициска канцеларија
Радовиш Coat of arms of Radoviš Municipality.svg полициска станица од општа надлежност Борис Крстев
Струмица Coat of arms of Strumica Municipality.svg полициска станица од општа надлежност,
полициска станица за безбедност на патниот сообраќај,
седиште на секторот
Трајко Чурлинов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Танчо Пројковски нов началник на СВР Струмица“. СтрумицаНет. 11 јули 2017. Посетено на 10 ноември 2017.