Седум психопати (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Седум психопати“
РежисерМартин Мекдона
Продуцент
СценаристМартин Мекдона
Главни улоги
МузикаКартер Бурвел
КинематографијаБен Дејвис
МонтажаЛиза Ганинг
Студио
Дистрибутер
Премиера7 септември 2012 (2012-09-07) (ФФТ)
12 октомври 2012 (2012-10-12) (САД)
5 декември 2012 (2012-12-05) (ОК)
Времетраење110 минути[1]
Земја
ЈазикАнглиски јазик
Буџет$13.5–$15 милиони[4][5]
Бруто заработка$32.6 милиони[5]

Седум психопати (англиски: Seven Psychopaths) - американски криминалистички филм од 2012 година, во сценарио и режија на Мартин Мекдона. Главните улоги ги играат: Колин Фарел, Вуди Харелсон, Кристофер Вокен, Сем Роквел и Том Вејтс.

Својата светска премиера филмот ја имал на 7 септември 2012 на Филмскиот фестивал во Торонто.[6] Во киносалите во САД и Канада филмот почнал да се прикажува на 12 октомври 2012, а во Обедилетото Кралство на 5 декември 2012.[7]

Содржина[уреди | уреди извор]

Писателот Мартин Фаранан живее во Лос Анџелес и сонува да го заврши своето сценарио „Седум психопати“. Неговиот најдобар пријател Били е невработен актер, кој заработува така што краде кучиња и потоа од нивните сопственици добива парична награда кога ќе им ги врати милениците. Еден ден, Били и неговиот пријател Ханс го крадат малото куче Бони од расата ши-цу, не знаејќи дека тоа е омиленото куче на гангстерот Чарли Костело...[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Seven Psychopaths (15)“. British Board of Film Classification. 5 October 2012. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 24 May 2013.
  2. „Seven Psychopaths (2012)“. British Film Institute. Архивирано од изворникот на 2014-08-10. Посетено на 4 August 2014.
  3. „Seven Psychopaths (2012)“. American Film Institute. Архивирано од изворникот на 2014-04-02. Посетено на 4 August 2014.
  4. Seven Psychopaths (2012)“. Box Office Mojo. IMDb. Посетено на 15 November 2012.
  5. 5,0 5,1 Seven Psychopaths (2012)“. The-Numbers. Nash Information Services, LLC. Посетено на 28 June 2013.
  6. Ferguson, Liz (13 September 2012). 'Seven Psychopaths' Premiere – 2012 Toronto International Film Festival“. MontrealGazette.com. Postmedia Network Inc. Архивирано од изворникот на 2013-12-14. Посетено на 27 September 2012.
  7. „Release dates for 'Seven Psychopaths'. IMDb. Amazon.com. Посетено на 27 September 2012.
  8. „Кражба со големи последици“, Антена, број 886, 19.6.2015, стр. 3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]