Мартин де Порес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Св. Мартин де Порес)
Реконструкција на лицето на Мартин де Порес

Св. Мартин де Порес е католички светец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Св. Мартин се родил во Лима, Перу. Бидејќи бил мелез, тој бил напуштен од татко му поради што доживувал големи понижувања и дискриминација. Сакал да студира медицина, но поради сиромаштијата, немал можност да се запише на универзитетот и поради тоа, заминал во манастир и станал калуѓер.

Св. Мартин бил многу побожен, а Господ го обдарил со милост и мудрост, така што од него барале совет многу угледни луѓе, црковни великодостојници и кралеви. Исто така, тој имал дарба да ги лекува болните на чуден начин, а поседувал и способност за билокација, односно можел во исто време да се наоѓа на различни места.

Неговиот празник се слави на 3 ноември, а верниците му се молат за различни потреби, а го слават особено оние што се обесправени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Верски календар“, Дневник, година XVIII, број 5607, понеделник, 3 ноември 2014, стр. 26.