Прејди на содржината

Билокација

Од Википедија — слободната енциклопедија

Билокација е можност еден човек да биде на две различни места во исто време. Во римокатоличка цркви постои феномен билокација. Разни светци како Свети Антун Падовански, Свети Јосиф Купертински и Свети Падре Пио можеле да биднат на две места во исто време. Се вели, дека нивната желба за добри дела била толку голема, дека можеле да биднат во исто време на две места. Исто така е пример и доминиканацот, Мартин де Порес кој ги вршел своите должности, додека во исто време бил загрижен за болните во болницата.</ref>[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McGoven 2007, стр. 68.
  2. Spence, Lewis (2003) "Encyclopedia of Occultism and Parapsychology: Part 2", Kessinger Publishing. Билокација
  3. American Society for Psychical Research (1907) "An interesting case of Bilocation", American Society for Psychical Research, The Journal of the American Society for Psychical Research, V44-45

Поврзано[уреди | уреди извор]