Светни светлина (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Светни светлина“
Shinealightfilm.jpg
РежисерМартин Скорсезе
ПродуцентСтив Бинг
Мајкл Кол
НастапуваатМик Џегер
Кит Ричардс
Чарли Вотс
Рони Вуд
Кристина Агилера
Бади Гај
Џек Вајт
МузикаРолинг Стоунс
КинематографијаЕлен Курас
Мичел Амундсен
Стјуарт Драјбург
Роберт Елсвит
Ендрју Лесни
Имануел Лубецки
Џон Тол
Роберт Ричардсон
МонтажаДејвид Тедески
Дистрибутер- САД -
Paramount Vantage
- ВБ/Аус/НЗ -
20th Century Fox
Премиера4 април 2008
Времетраење122 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$1,000,000

„Светни светлина“ е филм од 2008 режиран од Мартин Скорсезе кој документира два настапа во 2006 година на рокенрол бендот Ролинг Стоунс како дел од нивната „A Bigger Bang" турнеја. Истовремено филмот вклучува и архивски снимки од кариерата на бендот. Филмот е насловен според истоимената песна која е дел од нивниот албум „Бегство од главната улица“ (анг. Exile on Main St.) од 1972 година. Албум од звучната лента на филмот е издаден во април 2008 година од Јуниверсал.

Скорсезе ги снимил Ролинг Стоунс за време на нивните концерти во Њујорк на 29 октомври и 1 ноември 2006 во театарот „Beacon“. На концертните снимки им претходи краток полу-драматизиран вовед за подготовките за настапот, вкрстен со историски исечоци од вести и интервјуа со членовите на бендот. Настапите, кои биле додадени на турнејата поради снимањето на филмот, вклучиле поинаква листа на песни од типичната листа изведувана на другите концерти од турнејата, а во публиката се појавуваат познати личности како Бил Клинтон и Александар Кважњевски. Филмот исто прикажува заеднички настап на бендот со Бади Гај, Џек Вајт и Кристина Агилера.

Позади сцената, за време на настапот на 29 октомври, Ахмет Ертегун се здобил со повреди на главата од кои подоцна починал. Поради тоа, филмот му е посветен на Ертегун.