Сахарин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сахарин[1]
Saccharin.svg
Saccharin-from-xtal-3D-balls.png
Назнаки
81-07-2 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:32111 X mark.svgН
ChEMBL ChEMBL310671 Yes check.svgОк
ChemSpider 4959 Yes check.svgОк
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG D01085 Yes check.svgОк
PubChem 5143
UNII FST467XS7D Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед White crystalline solid
Густина 0.828 g/cm3
Точка на топење
1 g per 290 mL
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Сахаринот е вештачки засладувач. Супстанцата е многу послатка од сахарозата. Се користи за засладување на производи како пијалаци, бонбони, колачи, лекови и пасти за заби.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Merck Index, 11th Edition, 8282.