Сандра Избаша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сандра Избаша
Избаша на греда во 2008 година
Лични информации
Целосно имеСандра Ралука Избаша
Држава која ја претставува Романија
Роден(а)18 јуни 1990(1990-06-18)(33 г.)
Букурешт, Романија
Висина167 см
Тежина52 кг
ДисциплинаЖенска уметничка гимнастика
НивоСениорска меѓународна елита
Години во националниот состав2002–13 (РОМ)
КлубКСА Стеауа Букурешт
Главен тренер(и)Октавијан Белу,
Маријана Битанг
Поранешен тренер(и)Николае Форминте,
Ливија Поноран
КореографПуја Валер, Адријана Поп
Музика2008: Taniec Eleny

2010: Калинка и
Хава нагила
2011: Tango Amore
2012: Shine On You Crazy Diamond

2013: Feeling Good
Се повлекол10 април 2014
Women's artistic gymnastics
Натпреварувач за  Романија
Олимписки игри
Златен медал - прво место Пекинг 2008 Партерно вежбање
Златен медал - прво место Лондон 2012 [[Гимнастика на Летните олимписки игри 2012 – женски прескок|Прескок]]
Бронзен медал – трето место Пекинг 2008 Екипно
Бронзен медал – трето место Лондон 2012 Екипно
Светско првенство
Сребрен медал – второ место Архус 2006 Рамнотежна греда
Бронзен медал – трето место Архус 2006 Повеќебој
Бронзен медал – трето место Штутгарт 2007 Екипно
Европско првенство
Златен медал - прво место Волос 2006 Партерно вежбање
Златен медал - прво место Клермон 2008 Екипно
Златен медал - прво место Клермон 2008 Партерно вежбање
Златен медал - прво место Берлин 2011 Прескок
Златен медал - прво место Берлин 2011 Партерно вежбање
Златен медал - прво место Брисел 2012 Екипно
Златен медал - прво место Брисел 2012 Прескок
Сребрен медал – второ место Волос 2006 Екипно
Сребрен медал – второ место Амстердам 2007 Повеќебој
Сребрен медал – второ место Амстердам 2007 Рамнотежна греда
Сребрен медал – второ место Клермон 2008 Рамнотежна греда
Бронзен медал – трето место Волос 2006 Рамнотежна греда

Сандра Ралука Избаша (романски: Sandra Raluca Izbaşa), родена на 18 јуни 1990 година во Букурешт, ― романска уметничка гимнастичарка и двократен првак на Олимписките игри во 2008 и 2012 година.[1][2] Почнала да се занимава со гимнастика во 1994 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sandra Raluca IZBASA“. FIG.lx2.sportcentric.com. Меѓународна гимнастичка федерација. Архивирано од изворникот на 13 август 2012. Посетено на 9 јануари 2024.
  2. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Сандра Избаша“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2016-12-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]