Салгир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салгир
Salgir Simferopol.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеСиваш, Азовско Море
Должина204 км
Особености на сливот

Салгир (украински и руски: Салгир; кримскотатарски: Salğır) — најдолга река во Крим, Украина. Се протега во должина од 204 км, а сливот зафаќа површина од 3.750 км2. Има просечен истек од 2 м3/с.[1]

Извира во масивот Чатир Даг во плитаците на Сиваш во Азовското Море, недалеку од главниот град Симферопол. По течението, реката минува низ Севернокримскиот Канал.

Реката се користи за хидроенергија и земјоделско наводнување.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Симферопол Архивирано на 10 ноември 2004 г. — UKRTravel посет. 17 април 2012 г
  2. Facts about Salhir River. TrueKnowledge.com. посет. 17 април 2012 г

Координати: 45°38′53″N 35°00′22″E / 45.64806° СГШ; 35.00611° ИГД / 45.64806; 35.00611