Салгир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Салгир
Salğır
Salgir Simferopol.jpg
Салгир во Симферопол
ЗемјаУкраина
Слив
Главен изворЧатир Даг, Крим
УстиеСиваш, Азовско Море
Сливна повр.3.750 км²
Физички особености
Должина204 км
Проток
  • Просечен:
    2 м³/с

Салгир (украински и руски: Салгир; кримскотатарски: Salğır) — најдолга река во Крим, Украина. Се протега во должина од 204 км, а сливот зафаќа површина од 3.750 км². Има просечен истек од 2 м³/с.[1]

Извира во масивот Чатир Даг во плитаците на Сиваш во Азовското Море, недалеку од главниот град Симферопол. По течението, реката минува низ Севернокримскиот Канал.

Реката се користи за хидроенергија и земјоделско наводнување.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Симферопол — UKRTravel посет. 17 април 2012 г
  2. Facts about Salhir River. TrueKnowledge.com. посет. 17 април 2012 г

Координати: 45°38′53″N 35°00′22″E / 45.64806° СГШ; 35.00611° ИГД / 45.64806; 35.00611