Рудолф Карнап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рудолф Карнап
Rudolph Carnap
Роден(а) мај 18, 1891(1891-05-18)
Ронсдорф, Ремшајд, Диселдорф, Рајна, Прусија, Германско царство
Починал(а) септември 14, 1970(1970-09-14) (воз. 79 г.)
Санта Моника, Калифорнија, САД
Установа Јенски универзитет
Период Филозофија на ХХ. век
Подрачје Западна филозофија
Школа Аналитичка
Претежна дејност
Логика · Епистемологија
Филозофија на науката
Семантика
Значајни идеи
Физикализам
Феноменализам во лингвистички поими
Семантика за модална логика
Парадигма
Beobachtungssatz
Логички позитивизам

Рудолф Карнап (германски: Rudolf Carnap; 18 мај 189114 септември 1970) — германски филозоф кој работел во Европа пред 1935, а во САД потоа до крајот на својот живот. Карнап е еден од главните членови на Виенскиот круг и проповедник на логичкиот позитивизам. Се смета за „еден од џиновите помеѓу филозофите на ХХ. век“[1]


Наводи[уреди | уреди извор]