Рој Чики Арад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рој Чики Арад се занимава со уметност, проза, поезија, филм и новинарство.

Роден е во 1976, во Бершева, град во израелската пустина Негев. Живее и работи во Тел Авив.

Досега има објавено две книги. Во првата, насловена The Nigger создал хебрејска адаптација на јапонското хаику. Оваа адаптација се вика кимо. Наместо стандардните стихови (5,7,5 слогови по стих), Чики ја користи структурата 10,7,6. Во 2003, Рој Чики Арад го објавил романот Аеробик.

Заедно со Шаул Бецер го има напишано сценариото за филмот Големата туна.

Повеќе детали[уреди | уреди извор]

Рој Чики Арад

Kimo! (Блесок)