Роб Јансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роб Јаснен
Националност Холандија Холандија
Занимање фудбалски агент


Роб Јансен е холандски, спортски агент и моментален претседател на Европската фудбалска асоцијација на агенти (ЕФАА).

Кариера[уреди | уреди извор]

Роб Јансен е првиот регистриран фудбалски агент во Холандија.[1] Тој е вклучен во фудбалската трансфер-индустрија повеќе од 25 години и застапувал некој од големите светски ѕвезди (претежно холандски), помагајќи им да направат трансфери во најголемите клубови во Европа, на играчи како: Денис Бергкамп, Вим Јонк, Едвин ван дер Сар, Филип Коку, Патрик Клајверт, Дирк Кајт, Ибрахим Афелај, Стијн Шарс, Мартен Стекеленбург и многу други.[1] Тој, исто така, застапувал и некој тренери како Берт ван Марвијк и Марио Беен како и најдобриот играч во светот во хокеј на трева Тун де Ноијер.[1]

Роб Јансен е член на одборот на директори на холандската агентска асоцијација Агент Про и тој е основачки претседател на Европската фудбалска асоцијација на агенти (ЕФАА).[1]

Клиенти[уреди | уреди извор]

Ова се фудбалерите кој се клиенти на Јансен во моментов.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портрет[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Globe Soccer (уред.). „Rob Jansen - President of EFAA“. Посетено на 24 април 2015.