Прејди на содржината

Роберт Зиодмак

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роберт Зиодмак (роден на 8 август 1900 година во Дрезден, починал на 10 март 1973 година во Локарно) бил германски филмски режисер, сценарист и филмски продуцент. Во 1929 година го снимил филмот Луѓе во недела. Тој избегал од национал-социјалистичката диктатура во Германија и во 1940-ти години се истакнал, работел како режисер во Холивуд односно како режисер на трилер и ноар, како што се Спиралните скали и Одмаздници на подземниот свет, кои се сметаат за класици на нивните жанрови.

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1947: Номинација за Оскар (најдобар режисер) за Одмаздници на подземјето
  • 1955: Златна мечка на Берлинскиот филмски фестивал за филмот Стаорци
  • 1958: Златно првенство ( најдобар фудбалски игран филм )
  • 1958: Наградата на филмскиот фестивал во Карлови Вари (најдобар режисер) за Ноќ, кога дојде ѓаволот
  • 1958: Цена на Сенатот на Берлин за филмовите Во текот на ноќта, кога дојде ѓаволот
  • 1958: Номинација за Оскар (најдобар странски филм) за Ноќ, кога дојде ѓаволот

Надворешни врски[уреди | уреди извор]