Роберт Голоб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Голоб
Голоб во 2022
Премиер на словенија
На должноста
Стапил
1 Јуни 2022
Претседател Борут Пахор
Лични податоци
Роден(а) 23 јануари 1967(1967-01-23)(57 г.)
Шемпетер кај Горица, СР Словенија,СФР Југославија
Партија Позитивна Словенија (2011–2014)
Партија на Аленка Братушек (2014–2022)
Партија на движење на слободата (2022–present)
Образование Универзитет во Љубљана

Роберт Голоб (роден на 23 јануари 1967 година) [1] е словенечки стопанственик и политичар. Тој е актуелен премиер на Словенија и е лидер на Партијата за движење на слободата од 2022 година [2]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Голоб докторирал по електротехника на Универзитетот во Љубљана во 1994 година. По неговите студии, бил на специјализација во Соединетите Држави на Технолошкиот институт Џорџија во Атланта .[3][4]

Деловна кариера[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, Голоб ко-основал компанија за тргување со енергија GEN-I,[5][6] која е под државна контрола,[7][8] и каде што останал раководител до 2021 година [9]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Помеѓу мај 1999 година и јуни 2000 година, Голоб бил државен секретар во Министерството за економски прашања во владата предводена од премиерот Јанез Дрновшек од Либерално-демократската партија . Во 2002 година бил избран за член на Градскиот совет на Нова Горица.[10] Во 2011 година, Голоб се приклучил на партијата Позитивна Словенија, основана од градоначалникот на Љубљана Зоран Јанковиќ .[11] Во 2013-14 година, кога настанале тензии во партијата помеѓу нејзиниот основач и претседател Зоран Јанковиќ и премиерката Аленка Братушек, Голоб одиграл посредничка улога помеѓу двете фракции.[12] Во април 2014 година, тој се приклучил на отцепената партија на Аленка Братушек (САБ), станувајќи еден од нејзините потпретседатели.[13] По лошите изборни резултати на изборите во 2014 година, освојувајќи само четири пратенички места, тој се оддалечил од политиката на национално ниво, останувајќи активен само на локално ниво во општина Нова Горица.

Кога неговиот мандат како претседател на неговата компанија ГЕН-И завршил во 2021 година, а откако не добил друг, Голоб решил повторно да се вклучи во политиката. Во јануари 2022 година, тој се приклучил на малата вонпарламентарна Партија за зелени акции и откако бил избран за нејзин претседател ја преименувал во Движење за слобода .[14] На 24 април 2022 година, на словенечките парламентарни избори во 2022 година, Движењето за слобода освоило 41 место во Националното собрание со 90 места.[15]

На 25 мај 2022 година, Роберт Голоб бил избран од националното собрание за премиер на Република Словенија.[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Maribor, IZUM-Institut informacijskih znanosti. „CONOR.SI – normativna datoteka osebnih in korporativnih imen :: COBISS+“. plus.cobiss.net (словенечки). Посетено на 2022-05-26.
 2. „STA: Robert Golob elected prime minister“. english.sta.si. Посетено на 2022-05-29.
 3. „Assoc. Prof. Robert Golob, PhD. President of Management Board, GEN-I d.o.o.“. University of Ljubljana Faculty of Engineering. Посетено на 27 April 2022.
 4. „Preskočil razred, skočil na čelo države“. Primorske novice. 25 April 2022. Посетено на 27 April 2022.
 5. „prof. dr. Robert Golob“. Laboratorij za energetske strategije.
 6. „Dr Robert Golob - Chairman GEN-I“. Business Investor Guide. Архивирано од изворникот на 2021-04-19. Посетено на 2022-06-09.
 7. „Kandidata za zamenjavo Goloba zavrnjena“. www.delo.si (словенечки). Посетено на 2022-04-26.
 8. „Dogajanje v Gen-I blizu vrelišču: lastniki v nov poskus imenovanja uprave“. N1 (словенечки). 2021-11-16. Посетено на 2022-04-26.
 9. „Vsak dan prvi - 24ur.com“. www.24ur.com.
 10. „Ekipa“. listarobertagoloba.si. Посетено на 31 May 2022.[мртва врска]
 11. „Janković za N1: Robertu Golobu sem pripravljen odstopiti Pozitivno Slovenijo“. 9 December 2021.
 12. „Pozitivna Slovenija: Začasno premirje“. 4 October 2013.
 13. „Poslovno poročilo – stranka Zavezništvo Alenke Bratušek za leto 2014“ (PDF) (словенечки). April 2022. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-13. Посетено на 2022-06-09.
 14. „Robert Golob elected new head of renamed green party“. The Slovenia Times. 26 January 2022. Архивирано од изворникот на 2022-01-26. Посетено на 2022-06-09.
 15. „Po 99 odstotkih preštetih glasov zmaga Gibanja Svoboda, v DZ-ju le pet strank“. RTVSLO.si (словенечки). Посетено на 24 April 2022.
 16. „Robert Golob elected prime minister“. sta.si. The Slovenian Press Agency (STA). 25 May 2022.