Шемпетер кај Горица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шемпетер кај Горица
Šempeter pri Gorici
Поглед на Шемпетер кај Горица
Грб на Шемпетер кај Горица
Шемпетер кај Горица is located in Slovenia
Шемпетер кај Горица
Шемпетер кај Горица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′42.2″N 13°38′16.7″E / 45.928389° СГШ; 13.637972° ИГД / 45.928389; 13.637972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаШемпетер-Вртојба
Површина
 • Вкупна6,7 км2 (2,6 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007200000072 м
Население (2020)
 • Вкупно3.694
 • Густина550/км2 (1,400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5290

Шемпетер кај Горица (словенечки: Šempeter pri Gorici) — мал град во Општина Шемпетер-Вртојба во западна Словенија. Градот е центар на општината Шемпетер-Вртојба. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.