Роберто Кавали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберто Кавали

Роберто Кавали (итал. Roberto Cavalli роден во Фиренца на 15 ноември 1940) — италијански моден творец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роберто Кавали е роден во Фиренца и потекнува од уметничко семејство: неговиот дедо, Џузепе Роси, бил уметник чии дела биле изложени во Галеријата Уфици во Фиренца. Верен на семејната традиција, но сепак насочен кон создавање на свој автентичен креативен пат, Роберто одлучува да се запише на Ликовната академија во својот роден град, а како специјалност ги избира текстилните апликации на слики. Уште како студент успева да реализира серија од маици со цветни апликации во соработка со најголемите италијански производители на текстил.

Роберто Кавали сака да експериментира и да внесува иновации во светот на модата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]