Прејди на содржината

Ридовите имаат очи (филм од 1977)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Ридовите имаат очи“
Филмскиот плакат
РежисерВес Крејвен
СценаристВес Крејвен
Главни улоги
МонтажаВес Крејвен
СтудиоBlood Relations Company
ДистрибутерVanguard
Премиера22 јули 1977 г.
Времетраење89 минути
Земја САД
Јазик
Буџет350.000 — 700.000
Бруто заработка25 милиони долари

Ридовите имаат очи (англиски: The Hills Have Eyes) — американски филм на ужасите од 1977 г., снимен по сопствено сценарио и последователно уреден од Вес Крејвен. Главните улоги ги толкуваат Сузан Ланје, Мајкл Бериман и Ди Волас. Филмот ја раскажува приказната за семејството Картер, кое патува низ Америка низ пустината на Невада и се среќава со мутантни човекојадци.[1][2]

Филмот ја добил Наградата на меѓународното жири на критиката на кинофестивалот во Сиџес. Во 2006 г., францускиот режисер Александре Ажа режирал преработка на „Ридовите имаат очи“, а следната година бил објавено продолжение од режисерот Мартин Вајз.

Содржина[уреди | уреди извор]

Додека семејството Картер патува кон Лос Анџелес, тие се наоѓаат заглавени во огромна пустина откако скршнале од патот. Нивната ситуација добива опасен пресврт кога ќе бидат во заседа од дивјачко семејство што демне во блиските ридови. Оставени само со својот разум и неочекуваната помош на Руби, сочувствителниот член на човекојадскиот клан, преживеаните Картерс, заедно со нивните верни кучиња, мораат да се борат за своите животи. Меѓу нив се братот и сестрата Боби и Бренда Картер, сопругот на Бренда, Даг Вуд, и нивната ќерка Кети, сите решени да излезат живи од ова искушение.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Paul, Zachary (July 22, 2017). „40 Years Later and 'The Hills Still Have Eyes'. Bloody Disgusting. Архивирано од изворникот September 18, 2018. Посетено на September 17, 2018.
  2. Hutson, Thommy (2016-05-03). Never Sleep Again: The Elm Street Legacy: The Making of Wes Craven's A Nightmare on Elm Street (англиски). Simon and Schuster. ISBN 978-1-61868-640-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]