Ригведа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ракопис на Ригведа ( падапата ) во Деванагари, почетокот на 19 век. По писмената śrīgaṇéśāyanamaAu3m ( śrīgaṇéśāyanamaAu3m ), првиот ред ја има првата пада, RV 1.1.1a ( agniṃ iḷe puraḥ-hitaṃ yajñasya devaṃ ṛtvijaṃ ). Акцентот на теренот е обележан со поткривања и вертикални преголеми точки во црвена боја.

Ригведа ( санскрит : ऋग्वेद ṛgveda, од ṛc „пофалби“ и veda „знаење“) е античка индиска колекција на ведски санскритски химни. Тој е еден од четирите свети канонски текстови ( Ерути ) на хиндуизмот познат како Веда .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Antonio de Nicholas (2003), Meditations Through the Rig Veda: Four-Dimensional Man, ISBN 978-0595269259, p. 273