Прејди на содржината

Репихау

Координати: 51°47′59″N 12°4′0″E / 51.79972° СГШ; 12.06667° ИГД / 51.79972; 12.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Репихау
Место во Остернинбургер Ланд
Црквата во Репихау
Црквата во Репихау
Црквата во Репихау
Грб на Репихау
Репихау во рамките на Германија
Репихау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 71 м
Население 481  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034909
Портал www.reppichau.de
Координати 51°47′59″N 12°4′0″E / 51.79972° СГШ; 12.06667° ИГД / 51.79972; 12.06667

Репихау (германски: Reppichau) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Остернинбургер Ланд. Тоа е родно место на Ајке фон Репгов.