Ремда-Тајхел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремда-Тајхел
Место во Рудолштат
Грб на Ремда-Тајхел
Ремда-Тајхел во рамките на Германија
Ремда-Тајхел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Рудолштат
Место единици 12
Основни податоци
Површина 79,61 км2
Надм. височина 319 м
Население 2.898  (31 декември 2017)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07407
Повик. бр. 036744 (Ремда)
036743 (Тајхел)
Портал www.remda-teichel.de
Координати 50°46′0″N 11°15′0″E / 50.76667° СГШ; 11.25000° ИГД / 50.76667; 11.25000Координати: 50°46′0″N 11°15′0″E / 50.76667° СГШ; 11.25000° ИГД / 50.76667; 11.25000

Ремда-Тајхел (германски: Remda-Teichel) — поранешен град и општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 15 километри северозападно од окружниот град Залфелд и 28 километри југоисточно од покраинскиот главен град Ерфурт. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Рудолштат.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Ремда-Тајхел припаѓале следниве единици.

Место Број на жители Прво споменување
Амелштет 148 1350
Брајтенхерда 170 1294
Ешдорф 61 1372
Гајтерсдорф 86 1372
Хауфелд 107 802–817
Хајлсберг 201 822–826
Милбиц 72 1350
Ремда 873
Зундремда 234 750–779
Тајхел 510 1076
Тајхреда 344 1334
Трепендорф 130 874

Надворешни врски[уреди | уреди извор]