Радосав Петровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радосав Петровиќ

Радосав Петровиќ (8 март 1989) е српски фудбалер кој игра за шпанскиот клуб Реал Сарагоса како дефанзивен играч за врска. Тој ја претставувал Србија на Светското првенство во фудбал во 2010 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почеток на кариерата[уреди | уреди извор]

Петровиќ започнал да игра фудбал во неговиот роден клуб Јединство Уб (каде што го добил прекарот Раќа) и таму играл за сите младински редови на клубот, пред да го направи своето деби за сениорската сезона во сезоната 2006-2007. По само една година сениорски фудбал за Јединство, тој се пресели во Раднички Обреновац.

Партизан[уреди | уреди извор]

Сезона 2008-09

На 20 јуни 2008 година, Петровиќ завршил трансфер во Партизан од Раднички Обреновац . Тој потпиша петгодишен договор и го доби дресот со број 20 за Партизан.[1] Петровиќ го направи своето официјално деби за клубот во квалификациите за Лигата на шампионите на УЕФА против Интер Баку на 6 август 2008 година, натпревар во кој Партизан победи со 2–0. На 21 мај 2009 година, тој го постигнал својот прв гол за Партизан во финалниот натпревар од Купот на Србија кој го победил Севојно со 3–0. Тој исто така постигна гол против Чукарички Станком во последниот натпревар од сезоната во српската Суперлига.

Сезона 2009-10

По заминувањето на Јука во Депортиво Ла Коруња, Петровиќ го добил дресот со број 8. Тој настапил на вкупно 24 лигашки натпревари и постигна 7 гола во кампањата за освојување на титулата на Партизан. Неговиот најзабележителен момент во сезоната бил фантастичен гол за победа од 1–0 против ривалите од Црвена звезда.[2] Тој исто така бил именуван во тимот на годината во српската Суперлига 2009-10.

Сезона 2010-11

На 10 април 2011 година, Петровиќ го одиграл својот 100-ти натпреварувачки натпревар за Партизан и го одбележа својот јубилеј со гол од пенал против Спартак Суботица. Тој втора сезона по ред беше прогласен во тимот на годината во српската Суперлига.

На 30 јуни 2011 година, СБВ Витесе објавил на својата официјална веб-страница дека Петровиќ е на пат да се пресели во Холандија.[3] Партизан истиот ден го потврдил трансферот со изјава дека Петровиќ ќе потпише петгодишен договор.[4] Меѓутоа, неколку дена подоцна се појавила информација дека трансферот пропаднал поради проблеми со висината на обесштетувањето на агентот на играчот.[5]

Блекбурн Роверс[уреди | уреди извор]

На 24 јули 2011 година, српските медиуми открија можен интерес за Петровиќ од англискиот премиерлигаш (во тоа време) тимот Блекбурн Роверс.[6] Следниот ден било потврдено од Партизан дека Роверс понудил понуда за младиот српски играч за врска.[7] Подоцна било потврдено од Партизан дека Петровиќ останал зад клубот и патувал на претсезонска турнеја подготвена за патување во Англија за да разговара за личните услови кога понудата била прифатена.[8] На 27 јули било објавено дека е договорена такса помеѓу Партизан и Роверс.[9] На 26 јули било откриено дека Петровиќ пристигнал во Англија за да ги помине медицинските прегледи.[10] На 9 август 2011 година, била добиена работна дозвола и Петровиќ официјално се приклучи на Блекбурн Роверс.[11] Целосното домашно деби на Петровиќ за клубот бил против Шефилд Венздеј на 24 август 2011 година во второто коло во Лига купот, во натпревар во кој Роверс победи со 3–1.[12]

Генчлербирлиги[уреди | уреди извор]

На 22 август 2012 година, Петровиќ потпишал за турскиот клуб Генчлербирлиги за необјавена сума.[13]

Динамо Киев[уреди | уреди извор]

На 26 мај 2015 година, Петровиќ потпишал 5-годишен договор со украинскиот шампион Динамо Киев, приклучувајќи им се како слободен агент. На 19 јули 2015 година, Петровиќ го направил своето прво официјално деби за Динамо во победата од 2-1 против ФК Стал во украинската Премиер лига. На 4 декември 2015 година, Петровиќ го постигнал својот прв гол за Динамо во победата од 0-6 против Металург Запорожје во украинската Премиер лига.

Спортинг КП[уреди | уреди извор]

На 14 јуни 2016 година, Петровиќ потпишал 4-годишен договор со португалскиот клуб Спортинг ЦП. Тој беше позајмен на Рио Аве следната година и одигра 13 натпревари за нив. Петровиќ конечно го направи своето првенствено деби за Спортинг како замена во второто полувреме во победата со 2–1 над Есторил.

На 15 мај 2018 година, Петровиќ и неколку негови соиграчи, вклучително и тренерите, биле повредени по нападот од околу 50 приврзаници на Спортинг на тренингот на клубот, откако тимот заврши на третото место во лигата и пропушти квалификации за Лигата на шампионите на УЕФА.[14][15] И покрај настаните, тој и остатокот од тимот се договориле да играат во финалето на Купот на Португалија закажано за следниот викенд,[16] на крајот губејќи од ЦД Авес.

Алмерија[уреди | уреди извор]

На 19 август 2019 година, Петровиќ потпишал тригодишен договор со тимот на Сегунда Дивизион, УД Алмерија.[17] Тој беше редовен стартер за клубот бидејќи тие двапати пропуштија промоција во плеј-офот.

На 10 август 2021 година, Петровиќ го раскинал договорот со Андалусијците.[18]

Сарагоса[уреди | уреди извор]

Неколку часа по заминувањето од Алмерија, Петровиќ потпишал двегодишен договор со Реал Сарагоса исто така во шпанската втора лига.[19]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Петровиќ го направил своето меѓународно деби за репрезентацијата на Србија до 21 година во првиот натпревар од баражот за квалификациите за ЕП 2009 година против Данска У21 на 11 октомври 2008 година.

Тој го имал своето деби за српската репрезентација против Јужна Африка на 12 август 2009 година. На 1 јуни 2010 година, Петровиќ бил именуван во последниот тим од 23 играчи за Светското првенство во ФИФА 2010 година.[20]

Признанија[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Партизан
Динамо Киев
 • Украинска Премиер лига : 2015–16

Спортинг

 • Тача де лига : 2017–18, 2018–19
 • Тача де Португалија : 2018–19

Индивидуални признанија[уреди | уреди извор]

 • Тим на сезоната во српската Суперлига (2): 2009–10, 2010–11

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Petrović nova akvizicija Partizana!“ (српски). partizan.rs. 20 June 2008. Архивирано од изворникот на 2012-06-09. Посетено на 10 November 2010.
 2. „Partizan pobedio Zvezdu sa 1:0 i pobegao na "+4"!“ (српски). blic.rs. 8 May 2010. Посетено на 10 November 2010.
 3. „Radosav Petrovic op weg naar Vitesse“ (холандски). vitesse.nl. 30 June 2011. Архивирано од изворникот на 2012-03-18. Посетено на 18 July 2011.
 4. „Petrović u Viteseu!“ (српски). partizan.rs. 30 June 2011. Архивирано од изворникот на 2011-08-27. Посетено на 18 July 2011.
 5. „Propao transfer Petrovića u Vitese!?“ (српски). vesti-online.com. 5 July 2011. Посетено на 18 July 2011.
 6. „Blackburn in Petrovic link – Rovers reported to be team bidding for Serbian“. skysports.com. 24 July 2011. Посетено на 27 July 2011.
 7. „Rovers move for Serbia ace – Blackburn in talks with Partizan over 22-year-old midfielder“. skysports.com. 25 July 2011. Посетено на 27 July 2011.
 8. „Partizan leave Petrović behind for Rovers talks“. partizan.rs. 25 July 2011. Архивирано од изворникот на 2012-08-09. Посетено на 27 July 2011.
 9. „Petrovic fee accepted as Blackburn Rovers close in on Serbian“. Lancashire Telegraph. 27 July 2011. Посетено на 27 July 2011.
 10. „Petrovic having medical at Blackburn Rovers“. Lancashire Telegraph. 27 July 2011. Посетено на 27 July 2011.
 11. „Blackburn Rovers sign Serbia midfielder Radosav Petrovic“. BBC Sport. 9 August 2011. Посетено на 9 August 2011.
 12. „Blackburn vs Sheffield Wed – Petrovic Home Debut“. Blackburn Rovers. 24 August 2011. Посетено на 25 August 2011.
 13. „Rado departs for Turkey“. Blackburn Rovers. 22 August 2012. Посетено на 22 August 2012.
 14. „19 jogadores do Sporting contam tudo sobre o ataque a Alcochete (e como Palhinha protegeu Montero)“ [19 Sporting players tell everything about the attack at Alcochete (and how Palinha protected Montero)]. MSN Desporto (португалски). 23 May 2018. Посетено на 24 May 2018.
 15. Kiley, Ben (15 May 2018). „Sporting Lisbon players attacked at training ground after failing to secure Champions League spot“. Sports Joe. Посетено на 16 May 2018.
 16. „Sporting Lisbon: Players agree to play Portuguese Cup final after attack“. BBC Sport. 16 May 2018. Посетено на 18 May 2018.
 17. „Radosav Petrovic, un gran refuerzo para la UD Almería“ [Radosav Petrovic, a great addition for UD Almería] (шпански). UD Almería. 19 August 2019. Посетено на 19 August 2019.
 18. „El Almería y Petrovic llegan a un acuerdo para rescindir el contrato“ [Almería and Petrovic reach an agreement to rescind the contract] (шпански). UD Almería. 10 August 2021. Посетено на 10 August 2021.
 19. „El Real Zaragoza incorpora al medio centro Radosav Petrovic“ [Real Zaragoza sign central midfielder Radosav Petrovic] (шпански). Real Zaragoza. 10 August 2021. Посетено на 10 August 2021.
 20. „Serbia cut Brkic“. fifa.com. 1 June 2010. Архивирано од изворникот на 11 November 2012. Посетено на 26 June 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]