Прејди на содржината

Пшата

Координати: 46°05′24″N 14°37′26″E / 46.09000° СГШ; 14.62389° ИГД / 46.09000; 14.62389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пшата
Пшата кај Тополе
Местоположба
ДржаваСловенија
Физички особености
Извор 
 • надм. вис.405 м (1,329 ст) [1]
Устие 
 • место
Камнишка Бистрица
 • координати
46°05′24″N 14°37′26″E / 46.09000° СГШ; 14.62389° ИГД / 46.09000; 14.62389
 • надм. вис.
269 м (883 ст) [1]
Должина28 kм (92,000 ст) [1]
Големина на сливот139 km2 (54 ми) [1]
Особености на сливот
ТечениеКамнишка Бистрица→ СаваДунавЦрно Море

Пшата, во постарите извори именувана Пешата[2]) ― река во Словенија. Реката е 28 км долга.[1] Таа е десна притока на Камнишка Бистрица, која се спојува со Сава источно од Љубљана, главниот град на Словенија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. Krajevni leksikon Dravske Banovine. 1937. Ljubljana: Zveza za tujski promet za Slovenijo, p. 190.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Состојба на Пшата графикони, по следниот редослед, на податоците за нивото, протокот и температурата на водата во изминатите 30 дена (земени во Тополе од Словенечка агенција за животна средина)