Пророк (ТВ серија)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Пророк
Жанрдрама, теленовела, историска
Создадена одИвани Рибеиро
УлогиТиаго Фрагосо
Паола Оливеира
Далтон Виг
Карол Кастро
Воведна темаAlém do olhar, Ivo Pessoa
Земја на потеклоБразил
Првичен јазикпортугалски
Бр. на епизоди178
Продукција
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаГлобо
Првично прикажување16 октомври 2006 – 11 мај 2007
Хронологија
СледбеникВечна магија (2007)
Надворешни врски
Мрежна страницаoprofeta.globo.com

Пророк (португалски: O Profeta), е романтична историска бразилска теленовела, сместена во 1970те години. Серијата е снимена во Бразил во текот на 2006 година, со 178 епизоди . Првата епизода имала гледаност од 36%, а последната од 48%.

Синопсис[edit | edit source]

Маркос пораснал со мистерозен дар – може да ја предвиди иднината и може да гледа во минатото. Тој ја напуштил куќата на своите родители, Ана и Жакоа, откако ја предвидел смртта на својот брат Лукас, и бидејќи не успеал, заминал да живее во Сао Паоло со сестрата Естера и внуката Бејби. После што ја запознава Соња, предвидува како таа е жената од неговиот живот. Соња е единствена ќерка на Пирагибе, кој во минатото имал романса со Хилда, во школото во која Естер работи и никогаш не престанал да мисли на неа. Но, Хилда морала да се бори за неговата љубов со Теодора, гувернертка во куќата на Естер, која исто така била заљубена во Пирагибе. Пирагибе е газда на пансион во кои живеа тимидните Арналдо и Тереса, која сонува за венчавка со Енрике, бившиот маж на Естер. Освен тоа, Маркос не знае дека Соња е девојка на неговиот братучед Камило, амбициозно момче, кое работи во фабриката за кристали Ауреа, која је во сопствеништво на Кловис, водев кој одржава тајна врска со Рут. Таа е ќерка на амбициозната Лиа, газдарица на салон за убавина. Рут живее карајќи се со нејзиниот брат бунтовник Тони, и сестрата Карола, професорка со добар карактер и добро срце. Карола на прв поглед се заљубува во Маркос, и бидејќи не знаела како да постапи, побарала помош од гатачката Мадам Руби, која ги лаже своите клиенти заедно со нејзината ќерка Жизел, само како би ја издржувале својата фамилија. Руби е пријателка на рибарот Таиње, кој е заљубен во нејзината ќерќа. Наскоро, пред Маркос ќе се постави мисла ... дали со својот дар ќе им помогне на луѓето во потрага на својата иднина или ќе се приклони на страната на која Маркос сака да нарпави профитабилност само за материјалните работи?

Улоги[edit | edit source]

Глумци Ликови
Тиаго Фрагосо Маркос Оливеира
Паола Оливеира Соња Карваљо де Оливеира
Далтон Виг Др. Кловис
Карол Кастро Рут
Фернанда Суза Карола
Родриго Фаванело Арналдо
Малвино Салвадор Камило
Жизел Итие Сабин
Луис Густаво Пирагибе

Надворешни врски[edit | edit source]