Вечна магија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вечна Магија
Жанрдрама, теленовела, историска
Создадена одЕлизабет Џин
УлогиМарија Флор
Малу Мадер
Тиаго Лацерда
Кауа Рејмонд
Воведна темаNada Além, Синди Магал
Земја на потеклоБразил
Првичен јазикпортугалски
Бр. на епизоди148
Продукција
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаГлобо
Првично прикажување14 мај 2007 – 3 ноември 2007
Хронологија
СледбеникЗабранета желба (2007–2008)
Надворешни врски
Мрежна страницаeternamagia.globo.com

Вечна Магија е романтична и историска бразилска теленовела. Серијата е снимана во текот на 2007 година, со 148 епизоди. Серијата не доживеа голем успех во Бразил, таа беше прикажувана во терминот за историски теленовели, во 18 часот. Првата епизода достигна гледаност од 28%.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната е сместена во внатрешноста на Бразил, во градот Сераниас, во 30те и 40те години од 20 век. Ева и Маријана “Нина” Суливан се потомствто од лозата вештерки Валентина. Младиот Конрадо е земјоделец кој во детството бил заљубен во Ева, но таа заминала во Ирска за да започне кариера на пијанистка, што и успева и станува светски позната. После што Ева си заминува, Конрадо се заљубува во нејзината млада сестра, Нина, која има способност да стане вештерка, и има моќ, но се плаши да ги употреби. Во Нина исто така е заљубен и Лукас, роднината на Конрадо. Ева се враќа од Ирска заради болеста на нејзиниот татко Макс, и формира љубовен триаголник. Во Макс е заљубена, добрата вештерка, Перола, која ќе и помогне на Нина да ја одржи својата врска со Конрадо. Наското во градот доаѓа и мистериозниот Флавио Фалкао, кој се заљубува во Нина, а во исто време, Ева и Конрадо се сè поблиску еден со друг.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Малу Мадер Ева Суливан
Тиаго Лацерда Конрадо О’неил
Марија Флор Маријана “Нина” Росас Суливан
Касиа Кис Зилда
Елиане Џардини Перола
Ирене Раваче Лорета
Вернер Шунеман Макс

Интернационално издание на музика од серијата[уреди | уреди извор]

Интернационално издание[уреди | уреди извор]

 1. Moonlight Serenade - Carly Simon
 2. Because of You - Tony Bennett
 3. I´ve Got You Under My Skin - Cídia e Dan
 4. I Only Have Eyes For You - Laura Fygi
 5. Contigo En La Distancia - Luis Miguel
 6. At Last (Single Version) - Etta James
 7. That Old Black Magic (Single Version) - Judy Garland
 8. Night And Day (Album Version) - Ella Fitzgerald
 9. Brazil (Aquarela do Brasil) - The Dinning Sisters
 10. Embraceable You - The Pied Pipers
 11. A String of Pearls - Glenn Miller And His Orchestra
 12. Stormy Weather (Keeps Rainin´ All the Time) - Instrumental

Надворешни врски[уреди | уреди извор]