Природен резерват Тејчи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Природен резерват Тејчи
Teiču dabas rezervāts
МестоЛатвија
Координати56°36′09″N 26°29′55″E / 56.60250° СГШ; 26.49861° ИГД / 56.60250; 26.49861Координати: 56°36′09″N 26°29′55″E / 56.60250° СГШ; 26.49861° ИГД / 56.60250; 26.49861
Површина19.779 ha
Воспоставен(а)1982

Природен резерват Тејчи (латвиски: Teiču dabas rezervāts) — природен резерват што се наоѓа на исток на Латвија, распослан во општините Мадона, Варакљани и Крустпилс.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Природниот резерват бил основан во 1982 година.[2] Неговата намена е да го заштити истоименото тресетиште, едно од најголемите во Латвија и балтичките држави. Природниот резерват опфаќа површина од 19.779 ha,[2] од кои 13.681 ha го сочинуваат тресетиштето Тејчи.[3] Во ова влажно подрачје, се создале вистински мали езера, вкупно 18, но на одредени места издигнатите делови поцврста почва формирале острови од тресет.

Околу 3.729 ha од природниот резерват е под шума.[1] Природниот резерват формира еден од најголемите екосистеми од овој вид во балтичкото подрачје, и самото тресетиште е едно од најголемите во балтичките држави, според информацијата од општината мадона, најголемо.[1][3]

Географија[уреди | уреди извор]

Областа ужива невообичаено висок степен на заштита како „строг природен резерват“, како што е дефинирано од страна на латвиските власти. Таа е една од само четири природни резервати во Латвија (од вкупно 683 специјално заштитени природни области). ).[4][5] Ова е ознака резервирана за области со мала или никаква човечка активност и ретки или типични екосистеми.[4] Од 2004 година, резерватот е дел од мрежата Натура 2000 на ЕУ.

Како строг природен резерват, пристапот до областа е регулиран. Областа е поделена на два дела, дел со регулиран пристап и дел со ограничен пристап. Пристапот до областа со ограничен пристап е нормално забранет; можни се само посети за научни цели при што е потребна дозвола од надлежниот орган. Пристапот до регулираниот пристапен простор е возможен во ограничено време од годината (1 јуни до 31 октомври), при што посетителите треба да бидат придружени со водич со соодветни квалификации.[1] Исто така постои и кула за набљудување каде што може да се оди без водич, истата е сместена во делот на природниот резерват кој се наоѓа во општината Крустпилс.[3]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Резерватот е дом на голем број на ретки или загрозени видови, вклучувајќи 38 заштитени видови на цветни растенија и папрати и 24 заштитени видови мов.[3] Ова е важно живеалиште и за животните, вклучувајќи ги и безрбетниците. Резерватот е меѓународно важно место за птиците, како миграциските, така и оние кои се постојани. Образецот на повеќето птици познати како да живеат во латвиски мочуришта може да се најдат тука, некои во голем број - на пример, жерави и гуски.[1]

На еден од островите од природниот резерват, Сиксала, живее мала група староверници.[1] Етнички Руси, стигнале на островот Сиксала во 17 век, бегајќи од верско прогонство и сè уште опстануваат во нивното село.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Teici Nature Reserve“. Visit Latvia. Архивирано од изворникот на 3 November 2012. Посетено на 21 May 2015.
  2. 2,0 2,1 „Teiču dabas rezervāts“ (латвиски). Latvian Nature Conservation Agency.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 "Teiču Nature Reserve"– the largest moss marsh in the Baltics“. Madona Municipality. Посетено на 21 May 2015.
  4. 4,0 4,1 „Protected areas“. Latvian Nature Conservation Agency. Посетено на 21 May 2015.
  5. „Specially Protected Nature Territories“. Ministry of Environmental Protection and Regional Development of the Republic of Latvia. Посетено на 21 May 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]