Прејди на содржината

Прецин

Координати: 52°3′N 11°50′E / 52.050° СГШ; 11.833° ИГД / 52.050; 11.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прецин
Градски дел во Шенебек
Црквата во Прецин
Црквата во Прецин
Црквата во Прецин
Грб на Прецин
Прецин во рамките на Германија
Прецин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Шенебек
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 53 м
Население 938  (31 декември 2006)
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SBK
Пошт. бр. 39245
Повик. бр. 039200
Координати 52°3′N 11°50′E / 52.050° СГШ; 11.833° ИГД / 52.050; 11.833

Прецин — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Шенебек.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]