Претседателски избори во Русија (2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претседателски избори во Русија (2012)
Русија
2008 ←
4 март 2012 → 2018

Излезност 65.25% 4,45%
  Vladimir Putin Gennady Zyuganov Mikhail Prokhorov
Кандидат Владимир Путин Генадиј Зјуганов Михаил Прохоров
Партија Обединета Русија Комунистичка партија на Русија Независен
Матична држава Санкт Петербург Орловска област Москва
Добиени гласови 46.602.075 12.318.353 5.722.508
Удел 63,6% 17,2% 8,0%

  Vladimir Zhirinovsky
Кандидат Владимир Жириновски Сергеј Миронов
Партија ЛДПР Праведна Русија
Матична држава Алмати (денес Казахстан) Saint Petersburg
Добиени гласови 4.458.103 2.755.642
Удел 6,2% 3,9%

Владимир Путин издвоил победа во сите изборни единици (сина боја)

претседател пред изборите

Димитриј Медведев
Обединета Русија

избран претседател

Владимир Путин
Обединета Русија

Претседателски избори во Русија се одржале на 4 март 2012 година[1]. На изборите имало официјално пет пријавени кандидати од кои четири биле претставници од регистрирани партии а еден бил независен кандидат. На овие избори како новина било продолжувањето на мандатот на претседателот, односно на шест години.

Единствена Русија на конгресот во Москва на 24 септември 2011 година, рускиот претседател Дмитриј Медведев го предложил неговиот претходник, Владимир Путин да застане на претседателската функција во 2012 година. Понудата била прифатена од страна на Путин. Путин веднаш му понудил на Медведев да застане на чело на Обединета Русија по кое Медведев станал премиер[2].

Рускиот премиер Владимир Путин добил 63,64% од гласовите[3][4]. Со овие избори, Путин обезбедил рекорден трет мандат во Кремљ[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Russia's presidential elections scheduled for March 2012“. B92. RIA Novosti. 21 July 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-23. Посетено на 25 September 2011.
  2. „Russia's Putin set to return as president in 2012“. BBC News. 24 September 2011. Посетено на 24 September 2011.
  3. „Putin declared president-elect“. Rt.com. Посетено на 5 March 2012.
  4. Central Election Commission of the Russian Federation Архивирано на 4 март 2018 г.. Cikrf.ru. Посетено на 5 March 2012.
  5. ‘We won!’ Teary-eyed Putin proclaims victory (PHOTOS, VIDEO), RT, 2012-03-04