Михаил Прохоров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаил Прохоров
Роден(а) 3 мај 1965
Москва
Живеалиште Москва, Русија
Државјанство Русија
Занимање бизнисмен
Познат(а) по сопственик на Њу Џерси Нетс
Богатство $18 billion.[1]
Висина  м[2]

Михаил Прохоров (руски: Михаил Дмитриевич Прохоров, роден на 3 мај 1965) е руски бизнисмен, милијардер и сопственик на американскиот професионален кошаркарски клуб Њу Џерси Нетс.

Прохоров е третиот најбогат човек во Русија и 39-ти најбогат човек во светот.

Наводи[уреди | уреди извор]