Прејди на содржината

Прва лига на Шведска во ракомет (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига на Шведска
СпортРакомет
Основана1931; пред 93 години (1931)
Број на екипи14
Држава Шведска
КонтинентЕХФ
Тековен првакКристијанстад (2022–23)
Најмногу титулиРедбергслидс (20 титули)
Испаѓање воВтора лига на Шведска
Домашен купКуп на Шведска
Меѓународен купЕХФ Европска лига
ЕХФ Европски куп
Порталhandbollsligan.se

Прва лига на Шведска (шведски: Handbollsligan) — највисока шведска професионална ракометна лига во машка конкуренција. Лигата е основана во сезоната 1931–32.[1] Најуспешна екипа е Редбергслидс со освоени 20 титули.

Формат на натпреварување

[уреди | уреди извор]

Натпреварувачката сезона започнува во септември каде што 14 екипи се натпреваруваат во регуларниот дел играјќи една против друга на домашен и гостински терен. Најдобрите осум екипи од регуларниот дел од сезоната се квалифкуваат во плеј-оф разигрувањето, кое се состои од четвртфинални дуели. Победникот во финалето е првак и добива директен пласман во групната фаза од ЕХФ Европската лига.

Екипи во натпреварувачката сезона 2022–23.

Екипа Град Сала Капацитет
Алингсос Алингсос Арена Естрад Алингсос 2,800
Ескилстуна Гуиф Ескилстуна Спортска арена СТИГА 4,000
Хамарби Стокхолм Ериксдалсхален 2,600
Аранес Кунгсбака Спортска сала Кунгсбака 1,000
Малме Малме Балтичка сала 4,000
Халби Јеншепинг Спортска сала Јеншепинг 1,500
Кристијанстад Кристијанстад Кристијанстад арена 5,221
Шевде Шевде Арена Шевде 2,516
Савехоф Партиле Партиле арена 4,100
Луги Лунд Спарбанкен Скане арена 3,500
ОВ Хелсингборг Хелсингборг Хелсингборг арена 4,700
Редбергслидс Гетеборг Приоритет Сернеке арена 550
Истад Истад Истад арена 2,863
Енередс Гетеборг Сала ОХК 1,004

Прваци по сезона

[уреди | уреди извор]

Титули по екипа

[уреди | уреди извор]
Екипа Титули Година
Редбергслидс 20 1933, 1934, 1947, 1954, 1958, 1963, 1964, 1965, 1985, 1986, 1987, 1989, 1993, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2003
Дрот 11 1975, 1978, 1979, 1984, 1988, 1990, 1991, 1994, 1999, 2002, 2013
Кристијанстад 9 1941, 1948, 1952, 1953, 2015, 2016, 2017, 2018, 2023
СоИК Хелас 7 1936, 1937, 1969, 1970, 1971, 1972, 1977
Хеим 7 1950, 1955, 1959, 1960, 1962, 1982, 1983
Савехоф 7 2004, 2005, 2010, 2011, 2012, 2019, 2021
Мајорнас 7 1935, 1940, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946
Истад 3 1976, 1992, 2022
ОВ Хелсингборг 3 1961, 1967, 1981
Сааб 3 1968, 1973, 1974
Хамарби 3 2006, 2007, 2008
Алингсос 2 2009, 2014
Еребру 2 1957
Луги 1 1980
АИК 1 1951
Карлскруна 1 1932
Лидинго 1 1949
Гета 1 1966
Упсала Студентерс 1 1939
Вестерос 1 1938

ЕХФ коефициент

[уреди | уреди извор]
Рангирање на европските ракометни лиги

Рангирање според ЕХФ за сезоната 2022/23:[2]

  1. „Handbollens historia“. svenskhandboll.se (шведски). Посетено на 26 March 2022.
  2. „2022/23 season ranking“ (PDF). Европска ракометна федерација. Посетено на 22 октомври 2021.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]