Прејди на содржината

Хрватска ракометна премиер лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пакет24 Премиер лига
СпортРакомет
Основана1991; пред 33 години (1991)
Број на екипи16
Држава Хрватска
КонтинентЕХФ
Тековен првакППД Загреб (2022–23)
Најмногу титулиППД Загреб (31 титула)
Испаѓање воПрва лига на Хрватска
Меѓународен купЕХФ Лига на шампиони
ЕХФ Европска лига
ЕХФ Европски куп
Порталhrs.hr

Хрватска ракометна премиер лига (хрватски: Hrvatska rukometna premijer liga) — највисока хрватска професионална ракометна лига во машка конкуренција. Лигата е по раководство на хрватскиот ракометен сојуз и се состои од 16 екипи.

Лигата е основана во 1991 година со распадот на југословенските лиги. Најуспешна екипа е Загреб со освоени триесет и една титула.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Лигата се игра во две фази. Во првата фаза, екипите се поделени во две групи по осум екипи каде што секоја од екипите игра против секого на домашен и гостински терен. Првопласираните три екипи од двете групи продолжуваат во плеј-оф фазата каде што ја продолжуваат борбата за освојување на титулата, додека пак екипите од четвртото до осмото место продолжуваат во плеј-аут фазата. На крајот на сезоната, екипите кои ќе завршат на последните две места во плеј-аут фазата директно испаѓаат во првата лига на Хрватска.

Првопласираните две екипи на крајот на сезоната се квалификуваат за учество во регионалната СЕХА лига.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи во натпреварувачката сезона 2022–23.

Екипа Град
РК Загреб Загреб
РК Нексе Нашице Нашице
МРК Сесвете Сесвете
ХРК Горица Велика Горица
РК Пореч Пореч
РК Дубрава Загреб Загреб
РК Метковиќ-Механика Метковиќ
РК Рудар Руде Руде
ГРК Вараждин Вараждин
РК Рибола Каштела Каштел Гомилица
РК Замет Ријека
РК КТЦ Крижевци Крижевци
МРК Трогир Трогир
РК Осиек Осиек
РК Бјеловар Бјеловар
РК Мославина Кутина

Прваци[уреди | уреди извор]

Прваци по сезона[уреди | уреди извор]

 • 1992 : Загреб Лото
 • 1993 : Бадел 1862 Загреб (2)
 • 1994 : Бадел 1862 Загреб (3)
 • 1995 : Бадел 1862 Загреб (4)
 • 1996 : Хрватска Банка Загреб (5)
 • 1997 : Бадел 1862 Загреб (6)
 • 1998 : Бадел 1862 Загреб (7)
 • 1999 : Бадел 1862 Загреб (8)
 • 2000 : Бадел 1862 Загреб (9)
 • 2001 : РК Загреб (10)
 • 2002 : РК Загреб (11)
 • 2003 : РК Загреб (12)
 • 2004 : РК Загреб (13)
 • 2005 : РК Загреб (14)
 • 2006 : РК Загреб (15)
 • 2007 : РК КО Загреб (16)
 • 2008 : РК КО Загреб (17)
 • 2009 : РК КО Загреб (18)
 • 2010 : РК КО Загреб (19)
 • 2011 : РК КО Загреб (20)
 • 2012 : РК КО Загреб (21)
 • 2013 : РК Загреб (22)
 • 2014 : РК Загреб (23)
 • 2015 : РК ППД Загреб (24)
 • 2016 : РК ППД Загреб (25)
 • 2017 : РК ППД Загреб (26)
 • 2018 : РК ППД Загреб (27)
 • 2019 : РК ППД Загреб (28)
 • 2020 : Прекината поради КОВИД-19
 • 2021 : РК ППД Загреб (29)
 • 2022 : РК ППД Загреб (30)
 • 2023 : РК ППД Загреб (31)

Титули по екипа[уреди | уреди извор]

Екипа Титули Година
1. РК Загреб 31 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002*, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023
 • освоена на зелена маса

ЕХФ Коефициент[уреди | уреди извор]

Рангирање на европските ракометни лиги

Рангирање според ЕХФ за сезоната 2022/23:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2022/23 season ranking“ (PDF). Европска ракометна федерација. Посетено на 22 октомври 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]