АСОБАЛ лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
АСОБАЛ лига
СпортРакомет
Основана1990; пред 33 години (1990)
Број на екипи16
Држава Шпанија
Тековен првакБарселона (30. титула)
Најмногу титулиБарселона (30 титули)
ТВ-партнер(и)GOL PLAY
LaLigaSportsTV
Домашен купКуп на Шпанија
Меѓународен купЕХФ Лига на шампиони
ЕХФ Европска лига
Порталwww.asobal.es

АСОБАЛ лига — највисока шпанска професионална ракометна лига во машка конкуренција. Основана во 1958 година под името Дивизија на честа, лигата го добила сегашното име во 1990 година. Лигата се игра под правилата на ЕХФ и моментално се состои од 16 екипи.

Најуспешна екипа е Барселона со освоени триесет тиули.

Историја[уреди | уреди извор]

  • Лигата е основана под името „Дивизија на честа“ (шп. División de Honor) во 1958 година под раководство на шпанската ракометна федерација. Сојузот на ракометни клубови АСОБАЛ бил основан во 1984 година.[1] Во 1990 година, АСОБАЛ го превземал раководењето со Дивизијата на честа и ја преименувал лигата во АСОБАЛ лига.[2][3]
  • Од сезоната 2010–11, Барселона е континуиран првак во лигата, делумно поради згаснувањето на претходните врвни клубови Сијудад Реал и Портланд Сан Антонио.
  • Тринаесеткратниот првак Гранољерс последен пат ја освоил титулата во сезоната 1973–74.

Правила на натпреварување[уреди | уреди извор]

Сезоната се состои од 30 натпреварувачки рунди и секоја од екипите игра против секого на домашен и гостински терен.

Вообичаено натпреварувачката сезона започнува во септември и завршува во мај. Како повеќето ракометни лиги во Европа, АСОБАЛ лигата има зимска пауза на полусезоната, откако секоја екипа ќе одигра против секого еднаш. Вториот дел од сезоната се игра по истиот редослед како првиот дел од сезоната.

Секоја победа им носи 2 бода на екипите, додека пак за нерешен резултат двете екипи добиваат по еден бод. На крајот на натпреварувачка сезона, првак е:

  1. Екипата која освоила најмногу бодови.
  2. Доколку две екипи имаат еднаков број бодови, првак е екипата која има подобар резултат во меѓусебните натпревари
  3. Доколку првакот не може да се добие по основ на второто правило, првак е екипата која има подобра гол-разлика.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи во натпреварувачката сезона 2022–23.

АСОБАЛ лига is located in Шпанија
Барселона
Барселона
Адемар Леон
Адемар Леон
Гранољерс
Гранољерс
Ла Роха
Ла Роха
Куенка
Куенка
Бада Хуеска
Бада Хуеска
Бидасоа
Бидасоа
Пуенте Хенил
Пуенте Хенил
Ваљадолид
Ваљадолид
Хелветија Анаитасуна
Хелветија Анаитасуна
Бенидорм
Бенидорм
Гвадалахара
Гвадалахара
Сантандер
Сантандер
Кангас
Кангас
Торелавега
Торелавега
Цисне
Цисне
Местоположба на екипите во сезоната 2022–23
Екипа Град Арена Капацитет
Барселона Барселона Блауграна 7,234
Бидасоа Ирун Ирун Спортски центар Арталеку 2,500
Логроњо Ла Роха Логроњо Палата на спортовите на Ла Роха 3,809
Гранољерс Гранољерс Палата на спортовите на Гранољерс 6,000
Бада Хуеска Хуеска Општинска пaлата на Хуеска 4,900
Инкарлопса Куенка Куенка Општински павилјон Ел Саргал 1,800
АБАНКА Адемар Леон Леон Палата на спортовите на Леон 6,000
Анхел Хименез Пуенте Хенил Пуенте Хенил Општински павилјон Алкаде Мигел Салас 900
Реколетас Атлетико Ваљадолид Ваљадолид Спортски центар Хуерта дел Реј 3,550
Хелветија Анаитасуна Памплона Павилјон Анаитасуна 3,000
Бенидорм Бенидорм Палата на спортовите на Бенидорм 3,000
Сијудад де Гвадалахара Гвадалахара Повеќенаменска сала на Гвадалахара 5,894
Балонмано Синфин Сантандер Павилјон Ла Алберика 2,300
Фригорификос Морацо Кангас Општински павилјон О Гатањал 2,500
Торелавега Торелавега Општински павилјон Висенте Труеба 2,400
Цисне Понтеведра Спортска сала Хувентуде 4,000

Прваци по сезона[уреди | уреди извор]

Примера Дивизион[уреди | уреди извор]

Година Првак
1952 Атлетико Мадрид
1953 Реал Мадрид
1954 Атлетико Мадрид
1955 Сабадељ
1956 Гранољерс
1957 Гранољерс
1958 Гранољерс

Дивизија на честа[уреди | уреди извор]

Година Првак
1959 Гранољерс
1960 Гранољерс
1961 Гранољерс
1962 Атлетико Мадрид
1963 Атлетико Мадрид
1964 Атлетико Мадрид
1965 Атлетико Мадрид
1966 Гранољерс
1967 Гранољерс
1968 Гранољерс
1969 Барселона
Година Првак
1970 Гранољерс
1971 Гранољерс
1972 Гранољерс
1973 Барселона
1974 Гранољерс
1975 Калписа
1976 Калписа
1977 Калписа
1978 Калписа
1979 Атлетико Мадрид
1980 Барселона
Година Првак
1981 Атлетико Мадрид
1982 Барселона
1983 Атлетико Мадрид
1984 Атлетико Мадрид
1985 Атлетико Мадрид
1986 Барселона
1987 Елгоријага Бидасоа
1988 Барселона
1989 Барселона
1990 Барселона

АСОБАЛ лига[уреди | уреди извор]

Година Првак
1991 Барселона
1992 Барселона
1993 ГД Тека
1994 ГД Тека
1995 Елгоријага Бидасоа
1996 Барселона
1997 Барселона
1998 Барселона
1999 Барселона
2000 Барселона
2001 Каха Еспања Адемар
Година Првак
2002 Портланд Сан Антонио
2003 Барселона
2004 Сијудад Реал
2005 Портланд Сан Антонио
2006 Барселона
2007 Сијудад Реал
2008 Сијудад Реал
2009 Сијудад Реал
2010 Сијудад Реал
2011 Барселона
2012 Барселона
Година Првак
2013 Барселона
2014 Барселона
2015 Барселона
2016 Барселона
2017 Барселона
2018 Барселона
2019 Барселона
2020 Барселона
2021 Барселона
2022 Барселона
2023 Барселона

Титули по екипа[уреди | уреди извор]

Екипа Титули АСОБАЛ Години
Барселона
30
22
1969, 1973, 1980, 1982, 1986, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2003, 2006, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023
Гранољерс
13
0
1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1966, 1967, 1968, 1970, 1971, 1972, 1974
Атлетико Мадрид
11
0
1952, 1954, 1962, 1963, 1964, 1965, 1979, 1981, 1983, 1984, 1985
Сијудад Реал
5
5
2004, 2007, 2008, 2009, 2010
Калписа Аликанте
4
0
1975, 1976, 1977, 1978
Тека Кантабриа
2
2
1993, 1994
Бидасоа
2
1
1987, 1995
Сан Антонио
2
2
2002, 2005
Адемар Леон
1
1
2001
Реал Мадрид
1
0
1953
Сабадељ
1
0
1955

ЕХФ Коефициент[уреди | уреди извор]

Рангирање на европските ракометни лиги

Рангирање според ЕХФ за сезоната 2022/23:[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Data“ (PDF). hemeroteca-paginas.elmundodeportivo.es. 1984.
  2. „Data“ (PDF). hemeroteca-paginas.elmundodeportivo.es. 1990.
  3. „Data“ (PDF). hemeroteca-paginas.elmundodeportivo.es. 1990.
  4. „2022/23 season ranking“ (PDF). Европска ракометна федерација. Посетено на 22 октомври 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]