Портал:Велосипедизам/Дали знаете дека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лого на трката Тур Даун Андер

  • ... дека „Тур Даун Андер“ е втората по посетеност велосипедска трка во светот, веднаш по „Тур де Франс“?
  • ... дека „Волта а Каталуња“ е третата најстара велосипедска етапна трка во светот?
  • ... дека Роан Денис поставил нов часовен рекорд од 52,491 километар во февруари 2015 година?
  • ... дека Филип Жилбер е првиот Белгиец во историјата, кој победил на трите Арденски класици во една година?
  • ... дека Алберто Контадор четири пати ја освојува наградата Златен велосипед, рекорд за еден велосипедист?