Порлеца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порлеца
Porlezza
општина
Општина Порлеца
Порлеца
Порлеца
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаКомо (CO)
ПоделоциБења, Тавордо, Чима
Површина
 • Вкупна18,7 км2 (72 ми2)
Население (дек. 2004)
 • Вкупно4.325
 • Густина23/км2 (60/ми2)
ДемонимПорлецези/Порлецини
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.22018
Повик. бр.0344

Порлеца (итал. Porlezza) е општина крај езерото Лугано во покраината Комо во Ломбардија, Италија. Местото се наоѓа околу 60 км северно од Милано и околу 25 км северно од Комо. На 31 декември 2004 г. Порлеца имала 4.325 жители и зафаќала површина од 18,7 км2.[1]

Општината Порлеца ги опфаќа месностите Бења, Тавордо и Чима.

Порлеца се граничи со следниве општини: Бене Ларио, Вал Рецо, Валсолда, Карлацо, Клаино кон Остено, Коридо, Лено, Осучо и Пона.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Порлеца е родно место на истакнатиот ренесансен архитект Џакомо дела Порта (~ 1533–1602).

Демографска историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите податоци: Istat.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]