Лугано (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луганс
Lago di Lugano
LagoDiLugano.jpg
Подрачје Тичино, Ломбарди
Координати 45°59′ СГШ 8°58′ ИГД / 
Главни приливи Ведеџо, Касарате, Кучо, Лавеџо, Малјасаина, Болета, Скаироло
Главни истеци Треса
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}565.6 км² км2
Сливни земји Швајцарија, Италија
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}48,7 км² км2
Прос. длабочина 134 м м
Најг. длабочина 288 м м
Зафатнина 6,5 км³ км3
Проточност 8,2 год.
Надм. височина 271 м м
Делови/потсливови Западен басен, Јужен басен, Понте Треса
Населени места Лугано, Мелиде, Кампионе д'Италија, Понте Треса

Луганското Езеро (англиски: Lago di Lugano, Ceresio) е едно од езерата во северна Италија. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон Тичино и италјанската регија Ломбардија. Името го добило според швајцарскиот град Лугано. Езерото Лугано има површина од 48,7 км², од кои 18 км² припаѓаат на Италија а 30,7 км² на Швајцарија. Надморската висина на езерото изнесува 271 м. Реката Треза истекува во езерото Маџоре.