Пол Маркус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пол Маркус
Роден(а)Пол Корин Валентајн Маркус
30 мај 1954(1954-05-30)
Лондон, Англија
Починал(а)13 февруари 2011(2011-02-13) (возр. 56)
Лондон, Англија
Занимањетелевизиски режисер
СопружникВивијана Маранцано (1987–2011)

Пол Корин Валентајн Маркус (30 мај 1954 - 13 февруари 2011) бил британски телевизиски режисер и продуцент.[1] Најголем успех постигнал како продуцент на телевизиската серија „Главен осомничен“ („Prime Suspect“). Тој исто така работел во кино и во театар.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Маркус се родил во Лондон во 1954 година, син на драматургот Френк Маркус. Тој се образувал на колеџот Линколн во Оксфорд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Obituary London Guardian, 4 март 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]