Плецки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плецки
Градски дел во Шенебек
Црквата во Плецки
Црквата во Плецки
Грб на Плецки
Плецки is located in Германија
Плецки
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Шенебек
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 55 м
Население 1.078  (31 декември 2006)
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39245
Повик. бр. 039200
Портал www.ploetzky.de
Координати 52°03′N 11°48′E / 52.050° СГШ; 11.800° ИГД / 52.050; 11.800Координати: 52°03′N 11°48′E / 52.050° СГШ; 11.800° ИГД / 52.050; 11.800

Плецки (германски: Plötzky) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Шенебек.