Пирjатин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пирјатин
Пирятин
Град
Црквата „Рождество на Пресвета Богородица“
Црквата „Рождество на Пресвета Богородица“
Знаме на Пирјатин
Знаме
Амблем на Пирјатин
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Ukraine" nor "Шаблон:Location map Ukraine" existsМестоположба
Координати: 50°14′10″N 32°30′04″E / 50.23611° СГШ; 32.50111° ИГД / 50.23611; 32.50111Координати: 50°14′10″N 32°30′04″E / 50.23611° СГШ; 32.50111° ИГД / 50.23611; 32.50111
Земја Украина
ОбластПолтавска
РеонПирјатински
Првото спомнување1155
Управа
 • ГрадоначалникОлексиј Рjaбокоњ
Површина
 • Вкупна7,228 км2 (2,791 ми2)
Надм. вис.&10000000000000117000000117 м
Население (2001)
 • Вкупно16.560
 • Густина2.298/км2 (5,950/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број37000—37004
Повик. бр.+380-5358
Мреж. местоpyriatyn.osp-ua.info

Пирјатин (украински: Пирятин) - град во Украина, административен центар на Пирјатинскиот Реон во Полтавската Област. Градот има 15.882 жители (2015).

Градот се наоѓа на околу 190 километри северозападно од Полтава, на десниот брег на реката Удај на автопатот Е40.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]