Пентоксифилин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пентоксифилин
Pentoxifylline.svg
Pentoxifylline xtal 2005 ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
3,7-Dimethyl-1-(5-oxohexyl)-3,7-dihydro-1H-purine-2,6-dione
Клинички податоци
Заштитени имињаПентилин
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa685027
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
 • AU: B1
 • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
 • AU: S4 (само на рецепта)
 • CA: само
 • UK: POM (само на рецепт)
 • US: само
Начин на
примена
By mouth
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост10–30%[1]
МетаболизамHepatic and via erythrocytes
Полувреме на елиминација0.4–0.8 hours (1–1.6 hours for active metabolite)[1]
ЕкскрецијаUrine (95%), faeces (<4%)[1]
Назнака
CAS-број6493-05-6 Yes check.svgОк
ATC кодC04AD03
PubChemCID: 4740
IUPHAR/BPS7095
DrugBankDB00806 Yes check.svgОк
ChemSpider4578 Yes check.svgОк
UNIISD6QCT3TSU Yes check.svgОк
KEGGD00501 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL628 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC13H18N4O3
Моларна маса278.31 g/mol
  (verify)

Пентоксифилинот е ксантински дериват кој се користи во третманот на мускулна болка кај пациенти со периферна артериска болест.[2]

Терапевтски индикации[уреди | уреди извор]

Пентоксифилинот се употребува при:

 • нарушувања на пеериферниот артериски крвоток при атеросклероза, дијабетес и вазоспазми
 • нарушувања на венската циркулација
 • нарушувања на церебралната циркулација
 • нарушувања на очната перфузија

Механизам на дејство[уреди | уреди извор]

Пентоксифилинот ги подобрува реолошките својства на крвта преку зголемување на нивото на ATP, cAMP и други циклични нуклеотиди во еритроцитите.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Trental, Pentoxil (pentoxifylline) dosing, indications, interactions, adverse effects, and more“. Medscape Reference. WebMD. Посетено на 3 February 2014.
 2. Salhiyyah K, Senanayake E, Abdel-Hadi M, Booth A, Michaels JA (2012). „Pentoxifylline for intermittent claudication“. The Cochrane Database of Systematic Reviews. 1: CD005262. doi:10.1002/14651858.CD005262.pub2. PMID 22258961.