Пентахлорофенол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пентахлорофенол
Pentachlorophenol.svg
Назнаки
87-86-5 X mark.svgН
ChemSpider 967
Jmol-3D слики Слика
PubChem 992
Својства
Хемиска формула C6HCl5O
Моларна маса 266.34 g mol−1
Изглед White crystalline solid
Густина 1.978 g/cm3 at 22 °C
Точка на топење

190-191 °C

Точка на вриење

309-310 °C (dec.)

Растворливост во вода 0.020 g/L at 30 °C
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Пентахлорофенолот е органохлорна супстанца која во продажба може да се најде под поголем број различни трговски називи.[1]. Во минатото оваа супстанца се користела како инсектицид, хербицид, алгицид и дезинфектант.[1]

Оваа супстанца е токсична по здравјето на човекот.[1]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Consumer Factsheet on: Pentachlorophenol“. United Stated Environmental Protection Agency. 28 ноември 2006. http://www.epa.gov/safewater/contaminants/dw_contamfs/pentachl.html. посет. 26 февруари 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]