Пенанг (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пенанг
JambatanPulauPinang-tengah.JPG
НосиМоторни возила
МинуваЈужен канал, Пенанг
МестоПенанг - Малаја
Официјален називJambatan Pulau Pinang
Особености
Видвисечки мост
Вк. должина13,5km
Ширина--
Најдолг распон225m
Историја
ПроектантMalaysian Highway Authority (LLM)
United Engineers Malaysia Berhad (UEM)
Отворен1985

Мостот Пенанг (Jambatan Pulau Pinang на малајски) е висечки мост кој ги поврзува Гелугор на островот Пенанг и Себеранг Праи со остатокот од копното на Малезија на Малајскиот полустров. Мостот беше отворен на 14 септември 1985. Вкупната должина на мостот е 13,5 km, што го прави еден ос најдолгите на светот.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Поглед на мостот

Координати: Erioll world.svg 5°21′14″N, 100°20′47″E