Патрокло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ахил ја преврзува раката на Патрокло, слика од вазна направена околу 500 године п. н. е.

Според грчката митологија, Патрокло (грчки јазик Πατροκλῆς, латински јазик Patroclus) бил син на Менетиј и и внук на Актор, инаку познаник на Ахил. Постојат различни верувања за односот на Патрокло према Ахил. Зенон од Елеја во својот Симпозијум ја прикажува нивната врска како пријателска, додека во Платоновиот Симпозијум и повеќето старогрчки записи стои дека биле љубовници.

Нема многу приказни за него. Најдетално е опишан во Хомеровото дело Илијада.

Бил млад кога почнала Тројанската војна, Одисеј (кралот на Итака) го поканил да се бори во војната. Додека полека се разгорувала Тројанската војна , Ахил не му дозволувал на Патрокло да учествува во борбата, бидејќи се плашел за неговиот живот. Кога караницата меѓу Ахил и Агамемнон, (кралот наМикена) стала силна, Ахил одлучил следното утро да се вратат назад воГрција. Патрокло бил бесен поради тоа што не добил шанса да се бори, па одлучил наутро да го облече ахиловиот оклоп, да го земе неговото оружје и да тргне со Мирмидонците (ахиловата мала војска од 50 луѓе) во борба. Во борбата никој не знаел дека Ахил всушност е Патрокло. Се сретнал со Хектор и започнал двобојот. Малку подоцна Хектор му го пресекол гркланот и го убил.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Michelakis, Pantelis (2007). Achilles in Greek Tragedy. Cambridge University Press.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]