Агамемнон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Убиството на Агамемнон, илустрација од Приказни од грчките трагедии од Алфред Чрч, 1897 година.

Агамемнон

Агамемнон бил anaks andron и уживал најголема почит меѓу Ахајците ,иако не бил најголем воин уживал во славата на најсилен, а не бил ниту најмудар во советот. Неговиот углед е прикажан во 3-тото пеење во Илијадата кога Хелена ги именува и опишува на кралот Пријам кој го следел бојот од бедемите. Агамемнон се оженил насилно со Клитамнестра, вдовицата на Тантал, кралот на Писа, таа била ќерка на Леда и Тиндериј, кралот на Спарта. Таа на Агамемнон му родила син Орест и ќерките Електра, Лаодика и Ифигенија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Robert Grevs, Grčki mitovi, Nolit, Beograd, 1992, str.