Патрај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tetradrachm of Patraus
Пајонија и племињата.

Патрај (340/335-315 г. п. н.е.) бил пајонски крал[1]. За него се верува дека бил брат на Аристон[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Coin of Patraus
  2. Who's Who in the Age of Alexander the Great: Prosopography of Alexander's Empire by Waldemar Heckel,2006,page 246,"... Satropates' death may be depicted on the coinage of the Paeonian king, Patraus, who appears to have been Ariston's brother (Merker 1965: 44-5; ..."

Поврзано[уреди | уреди извор]