Бастареј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајонија.

Бастареј (4 век п.н.е.) бил пајонски крал кој денес е познат според парите кој ги ковал. Тој ковал тетрадрахми каде на аверсот има шлем со челенка, а на задната страна имал бик со името на Бастареј.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E. Petrova, Pajonija, Skopje, 1999.

Поврзано[уреди | уреди извор]