Дропион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајонија и племињата.

Дропион (250 - 3 деценија на III век) бил крал на Пајонија[1]. Дропион бил син на Леон Пајонски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pausanias, Description of Greece Phocis and Ozolian Locri,10.13.1,"A bronze head of the Paeonian bull called the bison was sent to Delphi by the Paeonian king Dropion, son of Leon".

Поврзано[уреди | уреди извор]